fot. Rafał Mielnik
Po spotkaniu, które uważam za bardzo udane, zostałam oprowadzona po nowym gmachu biblioteki, miałam również okazję zapoznać się z jej licznymi projektami.
Gmach biblioteki to połączenie starej i nowej architektury, a na fasadzie nowodobudowanego budynku uwieczniono słowa Edwarda Stachury. Wnętrze biblioteki zaprojektowano nowocześnie i wygodnie, uwzględniając potrzeby osób niepełnosprawnych. Celem przyspieszenia obiegu książek, boblioteka wyposażona jest w automaty do samodzielengo wypożyczania i oddawania książek.
Okolice biblioteki są bardzo ładne, niewielki park zachęca do relaksu z książką.
W bezpośrednim sąsiedztwie opolskiej Biblioteki miejskiej usytuowano dwa pomniki upamiętniające walkę o polskość Śląska opolskiego. Jeden jest monumentalny i pompatyczny:
drugi kameralny i z tego chyba powodu bardzo wzruszający.
Fotografia rodzinna z Zębowic:
Poniżej z członkiniami DKK Olesno, trzecia od prawej to pani Dyrektor Oleskiej Biblioteki Publicznej, Halina Szklanny.
A oto kwintesencja Gogolina, znanego z popularnej piosenki ludowej: Miejskie Centrum Kultury, pomnik upamiętniający bohaterów piosenki - Karolinkę i Karlika, "drapana filiżanka" oraz powiew nowoczesności - miejska tablica informacyjna, a na niej... To dopiero niespodzianka!
Ostatni dzień spędziłam w słonecznym Namysłowie, którego świeżo odnowiony rynek zachęca do nieśpiesznej lektury przy kawie! Dziękuję Marcie Orzeszynie za piękny spacer po rynku oraz Starym Mieście!
Dziękuję Instytutowi Książki, z którego dotacji organizuje się spotkania autorów z czytelnikami skupionymi w DKK, dziękuję Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu, dyrektorom i pracownikom oraz czytelnikom bibliotek w Kluczborku, Olesnie, Zębowicach, Opolu, Czepielewicach, Grodkowie oraz Namysłowie!
mga
Bardzo ciekawy wpis a zdjęcia super, zazdroszczę tych spotkań autorskich :)
OdpowiedzUsuńFajny przegląd wydarzeń i ciekawe sprawozdanie, gmach opolskiej biblioteki prezentuje się bardzo okazale :)
OdpowiedzUsuń