Małgorzata Gutowska-Adamczyk i Wydawnictwo Nasza Księgarnia zapraszają do lektury!

Wśród książek Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk znajdziecie powieści obyczajowe, historyczne, groteskę, powieść autobiograficzną. Zapraszamy do lektury!wtorek, 20 grudnia 2011

Najbardziej "gutowskim" staromiejskim rynkiem w Polsce mianuję rynek w BARCZEWIE

Oto list konkursowy od pani Renaty Kosin:


Witam serdecznie!

Zgłaszam się do Pani nieśmiało, ponieważ śmiem przypuszczać, że najbardziej "gutowski" staromiejski rynek w Polsce znajduje się w Barczewie - niewielkiej warmińskiej miejscowości nieopodal Olsztyna. :-)
Kilka kroków od rynku staromiejskiego znajduje się co prawda nie jezioro, ale duży staw, obok muszla koncertowa i piękna aleja spacerowa.
Na rynku z kolei od ubiegłego roku trwają wykopaliska archeologiczne. Obecnie praca archeologów dobiegła końca, a odkryte fragmenty murów zostały zabezpieczone szklanymi kopułami i wkrótce zostaną dodatkowo efektownie podświetlone.

Cukierni w rynku co prawda nie ma, ale wróble ćwierkają, że latem powstaną na nowo odrestaurowanym rynku kawiarniane ogródki.

Barczewo jest też miastem wielu kultur. Znajdują się tu trzy kościoły katolickie (w tym jeden więzienny i jeden klasztor Franciszkanów), ewangelicko - augsburski (niestety obecnie nieczynny) oraz synagoga żydowska, która pełni funkcję galerii i cyklicznie promuje lokalnych artystów.

Wszystkie kościoły, z wyjątkiem więziennego znajdują się nieopodal ratusza i rynku staromiejskiego. Nie mogę niestety dołączyć osobiście wykonanych zdjęć, ponieważ aura i trwające jeszcze prace remontowe zupełnie temu nie sprzyjają, dlatego pozwoliłam sobie skorzystać z uprzejmości Pana Googla ;-)

Staw (widoczny kościół św. Anny znajduje się pięćdziesiąt metrów od rynku):

Wzdłuż żółtego muru dochodzi się do rynku staromiejskiego, po prawej widać kawałek ratuszowej wieży: http://m.onet.pl/_m/d597b0b54ab7c872fd4d93b5ca6cc34e,20,1.jpg

Ratusz - dokładnie w centrum rynku staromiejskiego:

Synagoga:


Prace archeologiczne:


Szkielet znaleziony podczas prac wykopaliskowych przy rynku:


Mam nadzieję, że moje miasto przypadnie Pani do gustu i serca :-)
Pozdrawiam ciepło Renata Kosin Czytelniczka :-)

Pani Renacie po moich usilnych namowach udało się przysłać nam nieco zdjęć, oto one. Pierwsze i najważniejsze, rynek z pięknym ratuszem:


Kolejne: staw, który przy odrobinie wyobraźni, zagrałby jezioro Nyć.
Pisa, vel Rudawka:


Znów Pisa, niczym Rudawka płynąca przez Zarzecze.


Ratusz i wykopaliska, przykryte daszkiem.


Tu możemy zajrzeć do środka, wykopaliska odsłaniają swe tajemnice przed ciekawskimi.


Synagoga, obecnie galeria sztuki.
Autorami zdjęć są Renata Kosin oraz Zbigniew Kozłowski. 

Pani Renacie dziękuję za ten przepiękny dowód patriotyzmu lokalnego. Trochę żal, że tak niewielu z Was zechciało zareklamować swoje miasta. Przypomnę, że mieliśmy zgłoszenie z: Kościerzyny, Pucka i Bytowa (niepoparte argumentacją ani zdjęciami, szkoda),  Kartuz oraz Chełmży, Chełmna.
Nikt się jednak tak bardzo nie postarał, jak Pani Renata Kosin, no i w końcu, żadne z wymienionych powyżej miast nie ma własnych wykopalisk! To mnie chyba ostatecznie przekonało. 
Dziękuję za wszystkie zgłoszenia i pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata Gutowska-Adamczyk

I nie mówcie, proszę, że inaczej go sobie wyobrażaliście...

3 komentarze:

 1. Ogromnie się cieszę, i bardzo dziękuję za wyróżnienie Barczewa :-)
  Chciałabym też dodać maleńkie sprostowanie, na zdjęciu jest nie rzeka, a staw, ten sam, którego zdjęcie jest w pierwszym linku. Wygląda rzeczywiście jak rzeka, ponieważ to, co widać po lewej, to wyspa. Co do rzeki, oczywiście, że też jest - Pisa, tak pokręcona, że w całym miasteczku mamy aż 14 mostów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Znów sprostowanie: wszystko się zgadza, to ja przeczytałam podpis "pod" zamiast "nad" zdjęciem :-P

  OdpowiedzUsuń
 3. Przesylam zdjecie rynku

  OdpowiedzUsuń